Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2022 | 00:43
Αρχική Αθλητισμός Με μεγάλη συμμετοχή διεξήχθη ο 7ος Ημιμαραθώνιος «Στα Ίχνη της Ιεράς Οδού»

Με μεγάλη συμμετοχή διεξήχθη ο 7ος Ημιμαραθώνιος «Στα Ίχνη της Ιεράς Οδού»

newsroom |

Στον φετινό αγώνα δρόμου των 21 χλμ., πρώτος στους άνδρες τερμάτισε ο Γιώργος Λουφέκης και αντίστοιχα στις γυναίκες η Μαρία Ψάλτη

Με μεγάλη επιτυχία και με την αθρόα συμμετοχή δρομέων, εκατοντάδων πολιτών και παιδιών, πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής (25/9) ο 7ος Ημιμαραθώνιος Δρόμος «Στα Ίχνη της Ιεράς Οδού», με σημεία εκκίνησης τον Κεραμεικό (για τον αγώνα των 21 χλμ.) και την Ελευσίνα (για τον αγώνα των 5 χλμ.).

Την έναρξη στον Κεραμεικό σήμανε ο αντιπεριφερειάρχης Δυτικής Αττικής, Λευτέρης Κοσμόπουλος, ενώ αντίστοιχα για τον αγώνα δρόμου των 5 χλμ. στον πεζόδρομο της οδού Νικολαΐδου την έναρξη σήμανε ο δήμαρχος Ελευσίνας, Αργύρης Οικονόμου.

Οι νικητές και νικήτριες σε 21 χλμ. – 5 χλμ.

Στον φετινό αγώνα δρόμου των 21 χλμ. νικητής αναδείχθηκε ο Γιώργος Λουφέκης με χρόνο 1 ώρα 17 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα, στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σταμάτης Ίσσαρης με χρόνο 01:19:35 και στην τρίτη θέση ο Ευτύχης Μεσολώρας με χρόνο 01:19:50.

Οι τρεις πρώτοι δρομείς στον φετινό αγώνα των 21χλμ.

Αντίστοιχα, στον αγώνα δρόμου των 21 χλμ. στην κατηγορία των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Μαρία Ψάλτη (Πανελευσινιακός) με χρόνο 1 ώρα 26 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα, στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Κατερίνα Σάπαρη (χρόνος 01:31:20) και στην τρίτη θέση βρέθηκε η Μαρία Λουφέκη με χρόνο 01:38:57.

Οι τρεις πρώτες δρομείς στον φετινό αγώνα των 21χλμ.

Σε ό,τι αφορά στον φετινό αγώνα δρόμου των 5 χλμ. που διεξήχθη στην Ελευσίνα, στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Μαρία Παππά (χρόνος 20:59), δεύτερη κατετάγη η Σπυριδούλα Σούμα (χρόνος 21:09) και στην 3η θέση τερμάτισε η Βικτωρία Νατσιοπούλου (χρόνος 23:24).

Οι τρεις πρώτες δρομείς στις γυναίκες, στον φετινό αγώνα των 5χλμ.

Τέλος, στο αντίστοιχο αγώνισμα των 5 χλμ. ανδρών, νικητής αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Νικητόπουλος (χρόνος 18:02), στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Ρόκας (Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ελευσίνας) με χρόνο 18:44 και στην τρίτη θέση ο Κωνσταντίνος Τσουκαλάς (Πανελευσινιακός) με χρόνο 19:22.

Οι τρεις πρώτες δρομείς στους άνδρες, στον φετινό αγώνα των 5χλμ.

📷 Δείτε ΕΔΩ περισσότερες φωτογραφίες από τον φετινό – 7ο Ημιμαραθώνιο Δρόμο «Στα Ίχνη της Ιεράς Οδού»